Dövme Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dövme bakımı, dövmenin yapılışı ve yaptırıldığı yer kadar büyük bir öneme sahiptir. Dövme bakımı düzenli, temiz ve doğru yapılmazsa mikroplara karşı açık olan dövmenizde iltihap, kabarma, isilik ve dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bakım yapıldığı takdirde dövme kolaylıkla iyileşir, ilk günkü rengi ve şeklini korumasına yardımcı olur. İlk haftalarda kaşıntı ve deri soyulması oldukça normaldir. Kaşımayınız ve koparmayınız.

Yeni Dövme İçin Yapılması Gerekenler
Yeni Dövme İçin Yapılması Gerekenler

Dövme Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dövme işleminiz yapıldıktan sonra dövme sanatçınız yapılan bölgeyi streç film ile sarmaktadırlar. Streç film 3 saat sonra çıkartılabilir. Edindiğiniz antibakteriyel sabun ile dövmenizi nazikçe yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminizi günde 2 veya 3 kere tekrarlanmanız iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Yıkama işleminden sonra dövmenizin nemlendirilmesi son derece önemli bir diğer unsur. Dövmecinizin önereceği bakım kremini her yıkamadan sonra ince tabaka halinde sürmelisiniz.

Dövme Sonrası Bakım
Dövme Sonrası Bakım

Duş alacağınız sırada dövme bölgesine bol miktarda vazelin sürülüp streç ile sarmalısınız, sıcak su değmemelidir. Sauna, hamam, havuza ve spor salonuna bir süre girmemeniz sağlığınız açısından da önemlidir. Dövmeniz iyileşene kadar her dışarı çıktığınızda güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Böylelikle modelinizin renginin solmasını önlemiş olursunuz.

Yazın Dövme Bakımı Nasıl Olmalı
Yazın Dövme Bakımı Nasıl Olmalı

Dövme bakımına 2 hafta devam etmelisiniz. Dövme yüzeyinde bulunan parlak doku gittiğinden itibaren bakım kremini kullanmanıza artık gerek kalmamakta. Güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmaya devam etmeniz dövmenizin renginin solmaması için en önemli adımdır. Dövmeniz tamamen iyileşene kadar havuza girmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir