Geçmişten Günümüze Dövme Tarihi

Dövme tarihi binlerce yıla dayanmakta ve yüzyıllardır popüler. Dövmenin modern çağa ait bir tutku olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dövmenin binlerce yıllık tarihine ışık tutan en önemli kaynaklardan biri Mısır mumyaları diğeri ise 1991 yılında Alp dağlarında tesadüfen keşfedilen ve tam 5300 yaşında olduğu belirlenen “buz adam” Ötzi.

Hayatını kaybettiği bölgedeki çevre koşulları sebebiyle doğal bir mumyaya dönüşen Ötzi’nin vücudunda 61 dövme bulunuyor. Bunların yanı sıra Galyalılar, Britonlar gibi dünyanın farklı bölgelerinde yaşamış yerli halkların da vücut süsleme ile uğraştıkları biliniyor. Peki, insanlar neden bunu yaptırmaya ihtiyaç duydular yani dövme sanatı neden ve nasıl ortaya çıktı?

Dövme İlkel Toplumlarda Aidiyet ve Statü Göstergesiydi

Dövmeli Yerli İnsan
Dövmeli Yerli İnsan

Bugün estetik görüntüsü için yaptırılan bir “vücut süsleme sanatı” olarak görülse de Dövme tarihine baktığımızda antik toplumlarda vücuda yapılan motiflerin yapılış amacı bundan oldukça farklıydı. Yerli kabilelerde bu uygulama bir aidiyet ve kimi zaman da statü göstergesiydi. Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse bireylerin üzerlerindeki dövmeler hangi topluluğa ait oldukları, toplum içindeki statüleri gibi bilgileri ifade ediyordu. Aslında günümüzde de özellikle bazı yasadışı yapılanmalarda, çetelerde aidiyet işareti olarak yaptırılıyor, bunların en önemli örneği olarak Yakuza verilebilir. Yakuza üyeleri hem örgüte bağlılıklarını, hem örgüt içindeki statülerini simgeleyen çizimleri yaptırıyorlar.

Dövmenin Koruyucu Olduğuna İnanılıyordu

İlkel Dövme Sanatı
İlkel Dövme Sanatı

Eski çağlarda Dövme yukarıda saydıklarımız dışında çok önemli bir sebeple daha yapılıyordu; koruma. Bir tılsım olarak görülen dövmeleri yaptıran kişinin kötü ruhlardan, hastalıklardan ve kötü niyetli kişilerin, düşmanların yapacağı büyülerden korunacağına inanılıyordu. Koruyucu bir tılsım olarak yapılan dövmeler yapılış amacına uygun şekillerden hatta bazen kelime ya da harflerden oluşuyordu.

Dövme Tarihinde Dövme ve Sağlık İlişkisi

İlkel Dövme Yapımı
İlkel Dövme Yapımı

Buz adam Ötzi’nin vücudundaki dövmeleri inceleyen uzmanlar çok ilginç bir sonuca vardılar; buz adamın vücudunda çoğu akupunktur tedavisi için kullanılan noktalardaydı, uzmanlar Ötzi’nin vücudundaki dövmelerin bulunduğu noktalardan yola çıkarak buz adamın bağırsak parazitleri ve osteoartrit gibi çeşitli hastalıklar yaşadığı sonucuna vardılar.

Bu şu anlama geliyor; eski çağlarda dövme aynı zamanda sağlık için de uygulanıyordu. Hatta bilim insanları Ötzi’nin dövmelerinin dövmenin akupunktur uygulamalarının öncesi olduğu anlamına geldiği görüşündeler. Yani bugün bir vücut süsleme sanatı olarak yaklaşılan tarihi sadece çok eski olmakla kalmıyor antik toplumların bu sanata sanılandan çok daha fazla anlam ve işlev atfettiği görülüyor.

Dövme Tarihi Bize Yol Gösteriyor

Sonuç olarak dövme tarihi binlerce yıllık bir gelenek ve günümüzde gelişerek bu kültür devam etmekte. Geleceğe baktığımızda ise artık hemen hemen herkesin kendini ifade ettiği bir dövmesi olduğunu görmekteyiz. Dövme tarihini incelerken bunda bir anlam aramak yerine aslında bunun bizim ruhumuzda olduğu sonucuna varabiliriz. Bu sanat insanın içinden gelen bir dürtü gibi adeta ve insanlığın sonuna kadar devam edecek gibi gözkmekte.

Dövme Kulübü

Dövme sanattır, sanat yaşamın özü. Dövme kulübü topluluğuna şimdi katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir