Emzirme Döneminde Dövme Yaptırılabiliyor mu?

Yurt dışında sıklıkla yapılan dövme son zamanlarda ülkemizde de yapılışı giderek artmıştır. Dövme yaptırmaya meraklı olup ancak emziren anneler ne kadar güvenli olacağı veya sakıncalı olur mu diye düşünmelerinden kaynaklı sürekli dövme yaptırmayı ertelemektedirler. Ancak araştırmalar sonucu emziren annelerin dövme yaptırmalarında herhangi bir sakınca görülmemiştir.

Emziren Dövmeli Anneler
Emziren Dövmeli Anneler

Dövme yapımında kullanılan bitkisel boyalar insan sağlığına zarar vermediği gibi, mürekkebin boyutu damarlara oradan da anne sütüne geçebilecek kadar küçük değildir. Bu sebeple de anne sütü aracılığıyla dövme mürekkebi bebeğinize ulaşmamakta.

Emzirirken Dövme Yapılmasında Herhangi Bir Zarar Varmı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum konusunda uzman doktorlarca bu konu sıklıkla sorulmaktadır. Ancak daha önceden de bahsettiğimiz gibi anne sütü üzerinde hiçbir zararı yoktur. Ancak dövmeyi yaptıracağınız yerin hijyeni, kullanılan iğnelerin tek kullanımlık olması ve boyaların bitkisel olması son derece önemli hususlardır. Dövme sanatçısının her dövme uygulaması sırasında eldivenlerinin değiştirdiğine, çevrenin temiz olmasına, ekipmanların yeterince steril olmasına ve dövmecinin herhangi bir sorununuz olduğunda her daim telefonlarınızı açabilmesi önemli hususlardır.

Emzirme Döneminde Dövme Yaptırmanın Sakıncası Var mı
Emzirme Döneminde Dövme Yaptırmanın Sakıncası Var mı

Özellikle iğnelerin tek kullanımlık olmaması durumda kan teması olması sebebiyle kolaylıkla mikrop, iltihap, Hepatip B ve C,hatta HIV virüsü kapabilirsiniz. Sizin sütünüzden de bebeğinize bulaşabilir. Emziren anneler ilaçta kullanamadıkları için bu durum tehlikeli bir hal alabilmektedir. Bu durumda sizin yapmanız gereken iyi dövme salonları ve dövme sanatçısı seçmenizdir.

Emziren Anneler Dövme Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliler?

Emziren Annelerde Dövme Bakımı
Emziren Annelerde Dövme Bakımı

Dövme işlemi bittikten sonra dövme sanatçısının streç film ile sardığı bölgeyi eve geçene kadar açmayınız.  Eve geçildikten sonra uygun sabun ile nazikçe yıkayıp, antibiyotikli kremi düzenli olarak kullanmanız son derece önemlidir. Bölgede oluşacak herhangi bir kızarıklık, şişlik veya kaşıntı gibi enfeksiyon belirtileri direk bebeğinize geçmez ancak enfeksiyon arttıkça antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle dövme bakımınızı düzenli yapmanız, havuza belirli süre girmemeniz mikrop kapma riskinizi oldukça düşürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir