Dövme Tarzları

Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan dövme son yıllarda altın çağını yaşıyor. Dövmenin binlerce yıllık yolculuğunun hız kazandığı 1900’lü yılların ortasından beri birçok tarza ayrıldı. Yani dövme denilince akla tek bir kavram gelmekle birlikte bu muhteşem sanat çok sayıda farklı tarzla her ruha uygun bir hale gelmiş durumda. Dövme tarzları klasikleşmişlerden gün geçtikçe popülerleşenlere dek oldukça geniş bir skalaya yayılıyor.

Old school dövme tarzları

Old school dövme tarzları
dovme-tarzlari-old-school

Amerikan tarzı olarak da bilinen old school geleneksel denizci dövmelerinden esinlenilerek oluşturulmuş bir tarz dolayısıyla gemici dövmelerinden izler taşıyor. Old school aynı zamanda dünyada en fazla insanın taşıdığı dövme tarzı olarak da tanımlanabilir.

New school dövme tarzları

New school dövme tarzları
dovme-tarzlari-new-school

Old school tarzının 1970’li yıllarda daha modern bir şekilde yorumlanması ile ortaya çıktığı düşünülen new school tarzı abartılı ve renkli oluşu ile dikkat çeker. Renkli dövme sevenlerin baş tacı olan new school zaman içinde old school tarzını sollayarak çok daha fazla kişinin tercihi olmayı da başarmıştır bu arada.

Yazı dövme tarzları

Yazı dövme tarzları
dovme-tarzlari-yazi-dovmesi

İşte modası asla geçmeyen dövme tarzlarından biri; yazı. Özellikle son yıllarda ülkemizde adeta bir yazı dövme çılgınlığı yaşanıyor ve insanlar yalnızca kendi isimlerini ya da sevdiklerinin isimlerini değil hayranı oldukları ünlülerin isimlerini ya da derinden etkilendikleri cümleleri yazı dövme ile vücutlarına işletiyor. Yani yazı dövmenin modası gerçekten de hiçbir zaman geçmiyor.

Suluboya dövme tarzları

Suluboya dövme tarzları
dovme-tarzlari-sulu-boya-dovme

Yakın zamanda ortaya çıkan ve fanatikleri gün geçtikçe artan tarzlardan biri de suluboya tarzı. Adından da anlaşılabileceği gibi suluboya resimlere benzeyen bir görünümdeki bu muhteşem dövmeler de özellikle renkli ve sıra dışı görünen dövmelerden hoşlananlar için ideal.

Realist dövme tarzları

Realist dövme tarzları
dovme-tarzlari-realistik-dovme

Dövme tarzları içinde sadece en dikkat çekici olanlardan değil aynı zamanda en fazla ustalık isteyenlerden biri realist tarz. Gerçek gibi hatta kimi zaman birer fotoğraf gibi görünen bu dövmeler için mutlaka usta dövme sanatçılarına başvurmak gerekiyor, aksi takdirde sonucun hüsran olacağı kesin.

Maori dövme tarzları

Maori dövme tarzları
dovme-tarzlari-maori-dovmesi

Yeni Zelanda yerlileri olan Maorilerin geleneksel ve aynı zamanda tek kelimeyle harika dövmelerinden esinlenilerek ortaya çıkan bu tarz özellikle erkeklerin favorisi.  Maori tarzı ile yerlilerin dövmelerinden esinlenilerek tasarlanan desenlerin yanı sıra orijinal yerli dövmeleri de yaptırma şansına sahipsiniz.

Dövme Kulübü

Dövme sanattır, sanat yaşamın özü. Dövme kulübü topluluğuna şimdi katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir