Yakuza Dövme Modelleri

Dövme aleminin belki de en nevi şahsına münhasır ve etkileyici elemanlarıdır Yakuza dövmeleri. Bunun sebebiyse sadece bu dövmelerin görüntüsü değildir zira Yakuza kavramı da son derece etkileyicidir. Japonya’nın geleneksel suç örgütlerine ve bu örgütlerin üyelerine verilen isim olan Yakuza underground bir kavramdır. Yakuza dövme modelleriyse muhteşem görünmelerinin yanı sıra dünyanın en kendine has suç örgütünün elemanları için önemli olan birçok şeyi simgeler. Dolayısıyla Yakuza dövmeleri görselliğin anlamla muhteşem buluşmasıdır desek sanıyoruz pek de yanlış olmaz.

Yakuza dövmeleri bağlılık yeminidir

Yakuza dövmeleri bağlılık yeminidir
Yakuza dövmeleri bağlılık yeminidir.

Yakuza dövmeleri Yakuzanın örgüte bağlılığını simgeler. Bir nevi bedene kazınan bir yemindir ki bu dövmeleri bu denli anlamlı kılan en önemli özelliklerinden biri de budur. Bununla da kalmaz zira Yakuza dövme modelleri için seçilen desenler rast gele desenler değildir. Bu desenlerin içinde Yakuza için önemli olan birçok kavram büyük bir ustalıkla bir araya getirilir. Bunlar bağlılığın yanı sıra Japon milliyetçiliğine atıfta bulunan unsurlar, klan sembolleri gibi şeylerdir. Yani bilmeyenin bakınca “ne kadar güzel bir dövme” deyip geçeceği Yakuza dövmelerinin her birinin içinde bin bir anlam gizlidir.

Japon tarihi bu dövmelerde resmedilir

Japon tarihi bu dövmelerde resmedilir
Japon tarihi bu dövmelerde resmedilir.

Bu dövmelerin en belirgin özelliklerinden biri de Japon tarihinin önemli olaylarından enstantaneler içermesidir. Yakuza tarihine çok bağlıdır ve bu nedenle Yakuza dövmelerinin simgelediği bağlılık yalnızca örgüte değil aynı zamanda milletine ve tarihine duyulan bağlılıktır. Yakuza dövmelerin de sıklıkla yer verilen diğer desenler de ejderhalar, koi balığı ve lotus çiçeğidir ki bu üçünün de Japon kültüründe önemi büyüktür. Kısacası Yakuza dövme modelleri çok estetik görünürler ancak bunun ötesinde onlarca kavramın büyük bir ustalıkla bir araya getirildiği birer mozaik gibidirler.

Sıklıkla samuray figürlerine yer verilir

Sıklıkla samuray figürlerine yer verilir
Sıklıkla samuray figürlerine yer verilir.

Japonya denilince akla gelen ilk şeylerden biri de tabi ki Japonların efsane askerleri samuraylardır. Tarih kitaplarında asker olarak geçseler de aslında samuraylar birer savaşçıdır ve Japon tarihinin de kültürünün de en önemli sembolleri arasında yer alır, dolayısıyla tarihini onuru olan kabul eden Yakuzaların dövmelerinde bolca samuray figürüne rastlanması da hiç şaşırtıcı değildir.

Dövme Kulübü

Dövme sanattır, sanat yaşamın özü. Dövme kulübü topluluğuna şimdi katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir