Maori Dövme Modelleri

Dövme dünyasının en köklü dövmeleri tabi ki Yeni Zelanda yerlileri Maorilerin dövmeleri. Tarihi bundan 2000 yıl öncesine dek uzanan Maori dövme modelleri bugün dünyanın en popüler dövmeleri arasında yer alıyor ve hem maskülen görünümleri hem de taşıdıkları anlamlar sebebiyle özellikle erkeklerin ilk tercihlerinden biri. Geleneksel Maori dövmelerin yüze yapılanlarına moko deniliyor ve bugün hala Maoriler arasında uygulanan bu dövmeler dövme sahibinin ailesi ve statüsü ile ilgili bilgiler içeriyor. Ayrıca Maori kadınları için güzellik, erkekleri içinse cesaret anlamına gelen moko dövmeleri tabi ki modern insanlarca pek rağbet görmüyor. Yani maori dövmesi denilince akla gelmesi gereken yerlilerin daha çok vücutlarına yaptıkları dövmeler ki yazımız da bu dövmeler hakkında zaten.

Maskülen ve çekici

Maori dövmeler Maskülen ve çekici
Maori dövmeler Maskülen ve çekici

Maori dövme modelleri her şeyden önce çok maskülen ve çekici görünüyorlar, bu nedenle dünya çapında binlerce erkek vücutlarını maori dövme modelleri ile süslüyor. Vücudun farklı bölgelerine yapılabilmekle birlikte maori dövmeleri için en fazla tercih edilen bölgenin kollar olduğunu söylemeliyiz. Bunun sebebiyse Yeni Zelanda yerlilerinin de bu dövmeleri ağırlıklı olarak kollarına yaptırıyor oluşları, ayrıca dizayn olarak bu bölgeye çok daha fazla uyum sağlamaları. Omuzdan başlayıp dirseğin üzerine kadar inen ya da sırta ve kulak altına dek uzanan maori dövme modellerinin tek kelime ile muhteşem göründükleri yadsınamaz bir gerçek.

Maori dövmeleri aidiyeti simgeliyor

Maori dövmeleri aidiyeti simgeliyor
Maori dövmeleri aidiyeti simgeliyor

Çoğu kişi maori dövmelerini görünüşlerine vuruldukları için yaptırıyor ve bu yaptırılan dövmelerin hepsinin orijinal yerli motifleri olduklarını söylemek zor ancak orijinal maori dövmelerinden esinlenilerek profesyonel dövme sanatçıları tarafından tasarlanan maori dövme modelleri de muhteşem görünebiliyor. Bu dövmelerin anlamları ise yazımızın başında da söylediğimiz gibi aidiyet. Ancak söz konusu dövme olduğunda aslında her dövmenin anlamı dövmeyi yaptıran kişinin o dövmeye yüklediği anlamda gizli ve bu maori dövme modelleri için de geçerli elbette. Ayrıca maorilere yakın olan bir çok kabilenin aynı tarzda dövme yaptırdıkları da bilinmektedir. Avustralya bölgesinde bulunana bu kabilelerin ataları maori savaşçıları olarak kayıtlara geçmiştir. Tarihte savaşları ve kadına verdikleri değer ile bilinen bu topluluk sadece dövmeleriyle değil aynı zamanda yaşam tarzlarıyla da öne çıkmaktadır. Özgürlükçü ve vahşi yaşamları onları aynı zamanda iyi bir savaşçı karakteri katmıştır.

Kadınların da gözdesi

Kadınların da gözdesi
Maori Kadınlarının da gözdesi

Maori dövme modelleri için her ne kadar maskülen desek de dünyada bu dövmelere bayılan ve tercihini bu geleneksel dövmelerden yana kullanan kadın sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Yani geleneksel, anlamlı ve iddialı dövmeler yaptırmak isteyen kadınlar için de maori dövmeleri kesinlikle kusursuz birer alternatif.

Dövme Kulübü

Dövme sanattır, sanat yaşamın özü. Dövme kulübü topluluğuna şimdi katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir